{* *}

Dojarki do mleka

Nowoczesne dojarki do mleka to wysoka wydajność i automatyzacja procesów dojenia krów, owiec i kóz

Dojarki przewodowe świetnie sprawdzają się zarówno w dużych i średnich gospodarstwach rolnych głównie o profilu produkcji mleka, Jednak dzięki postępowi technologii i pojawianiu się na rynku dojarek mobilnych pojawiła się możliwość stosowania dojarek także w małych gospodarstwach rolnych. Stosowanie dojarek pozwala na ograniczenie pracy człowieka w gospodarstwie oraz zmniejszenie kosztów jednocześnie  pozwalając na zwiększenie wielkości stada.

Zalety dojarek do mleka

  • Szybsze dojenie dające oszczędność czasu.
  • Zmniejszenie pracy fizyczne. Oszczędzasz swoje zdrowie minimalizując schylanie i pokonywane odległości.
  • Łatwe mycie i utrzymanie higieny. Wyższy standard higieny, brak niepożądanych bakterii w mleku.
  • Wydajniejszy i bardziej efektywny udój.Więcej mleka to większe zyski.
  • Stosowanie dojarek podwyższa bezpieczeństwo i komfort zwierząt.

Proces dojenia polega na pobraniu mleka od zwierzęcia ręcznie lub za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej dojarki. Proces dojenia przez dojarki jest podzielony na różne etapy. Takie jak kontrola i czyszczenie strzyków, mocowanie sprzętu udojowego do strzyków i masowanie wymienia, ekstrakcja mleka, a następnie wyjmowanie sprzętu udojowego. Dojarki są zaprojektowane do szybkiego i wydajnego odciągania mleka bez uszkadzania strzyków lub gruczołów. Również z niewielkim ryzykiem przenoszenia drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą powodować zapalenie sutka.

W ten sposób fizyczny i funkcjonalny interfejs między strzykami a dojarką jest starannie zaprojektowany, aby zminimalizować ryzyko infekcji wymienia w wyniku dojenia. Jednak nieprawidłowe ustawienie podciśnienia lub pulsatora lub zużyte wkładki kubków udojowych mogą zwiększać ryzyko infekcji wymienia. Nowoczesne dojarki mają wiele zalet i rozwiązań technicznych, które np. wykrywają szybkość wypływu mleka z gruczołów, ustawienie szybkość zrzucania mleka do określonego poziomu zbiornika. Dojarki mogą również zapobiegać nadmiernemu dojeniu.  Zazwyczaj rolnicy/hodowcy są zmuszeni do dojenia zwierząt min. 2 x dziennie tj. wczesnym rankiem i wieczorem, niezależnie od spraw osobistych ,obowiązków czy stanu zdrowotnych rolnika czy jego rodziny. Są to czynniki, które wpływają na dojenie, jeśli nie są one odpowiednio przestrzegane, mogą zmniejszyć produkcję mleka i prowadzić do innych problemów zdrowotnych zwierząt.

Dojarki mobilne są bardzo przydatne dla małych gospodarstw.Zaspokajają one potrzeby rolników i hodowców przy niższych kosztach pracy i innych wydatkach. Na dużą skalę dojarki do mleka są używane w dużych ilościach, tworząc hale udojowe lub linie udojowe. Mniejsze obciążenie pracą, zwiększona częstotliwość doju, mniej stresujące środowisko, zarządzanie stadem to najbardziej sprawdzone zalety mobilnych dojarek.

Dojarki do mleka

Aktywne filtry